Saját készítésű edényekben készített ételek

Sokácbab 2008 nyarán

Sokácbab

A sokácok délszláv népcsoporthoz tartozó emberek. A mai Magyarország területén főként Mohács környékén élnek. A sokácbab pedig a nemzeti eledelük, amit speciális főzőedényben készítenek. Az edény általában drótozott a jobb hő kiegyenlítés miatt. Az edényt a tűz mellé helyezzük úgy, hogy a hő mindig ugyanarról az oldalról érje. Az edény két oldalán kialakuló hőmérsékletkülönbség hatására az étel önmagát "keveri", forog az edényben.

Hozzávalók (mi így készítettük): 4 szem krumpli, 2 nagy marék bab, 30 dkg füstölt sertéscomb, 1 nagy fej vöröshagyma, sárgarépa, petrezselyem, 1 dl fehérbor, só, bors, kömény. A babot vízbe tesszük, fajtától és kortól függően 1 órát vagy fél napot ázni hagyjuk. A krumplit és a húst felkockázzuk. A hozzávalókat összeraktuk az edénybe, felöntöttük vízzel és a borral, majd odatettük a tűz mellé és vártunk... Elég sokat vártunk, mire átmelegedett a cserépedény és a benne levő sok-sok alapanyag. Legalább egy óra eltelt, mire elkezdett forrni illetve forogni az étel, ami a lassú tűz mellett még további 3 órát főtt. De megérte kivárni, mert az íze összehasonlíthatatlanul finomabb volt egy gáztűzhelyen készült levesénél.

Újévi malacpecsenye 2008

Újévi malacpecsenye

Már évek óta hagyomány nálunk, hogy az újévi malacot férjem készíti el. Az újdonság nem is ez volt, hanem az, hogy ezúttal a kandallót használtuk kemenceként a sütéshez. Persze jó sokat kellett várni, mire a kandalló annyira átmelegedett, hogy alkalmas legyen a sütésre. Mivel sok vendéget vártunk, két malaccombbot is megsütöttünk. Az egyiket fokhagymásan a másikat pedig paprikásan ízesítve.

Hozzávalók: Egy malaccomb, fokhagyma, só, paprika, sör. Elkészítés: A combba hegyes késsel lyukakat fúrunk, majd sót és fokhagymát tömünk a lyukakba. Ízlés szerint paprikával is fűszerezhejük a húst. A malac bőrét beirdaljuk, sütés közben időnként sörrel meglocsoljuk. Elkészítési idő: 5 óra.

Csirke tajine

Csirke tajine

Végre eljött a nap és mi is kipróbáltuk a közkedvelt tajine edényt. Korábban ettünk már tajine-ban készült ételt, de magunknak még nem csináltunk ezidáig. Férjem összetákolt egy kis asztalt a kertben, hogy ne kelljen hajlongani az edényhez. Gyorsan összedobtuk az edénybe a hozzávalókat, begyújtottuk a faszenet a faszénparázs tartóban, és mindenki mehetett a dolgára az étel pedig kb. 1 óra alatt finomra párolódott a tajine-ban.

Hozzávalók: 1 kg csirkemell filé, curry, gyömbér, méz, só, főzőhagyma, mandula, 1 dl fehérbor
Elkészítés: A csirkemellet besózzuk, majd a fűszerekből kevert fűszerkeverékkel bedörzsöljük. A tajine edény alját hagymakarikákkal kirakjuk, majd berakodjuk a húst. Tetejére rászórjuk a mandulát, lelocsoljuk mézzel és fehérborral, így rakjuk fel az izzó faszénparázs fölé. A húst fedő alatt puhára pároljuk, majd a fedőt eltávolítva a felesleges szaftot elfőzzük.

Zöldfűszeres sertéscomb

Zöldfűszeres sertéscomb

Férjemmel bepácoltunk egy nagy adag sertéscombot. A pác érdekessége az volt, hogy són kívül csak a kertben található zöldfűszerekkel ízesítettük a húst. A terv az volt, hogy szabad tűzön boronatárcsán sütjük ki, azonban az idő elborult és hamarosan az eső is elkezdett esni. Így életbe lépett a "B" terv. Beraktuk az egészet egy nagy sütőedénybe, vágtunk hozzá egy kis gombát is, és megsütöttük gázsütőben. A végeredményt tekintve nem is annyira bántuk, hogy elmaradt a boronatárcsázás, mert az ízek annyira összeértek a sütőedényben, hogy azt sem elmondani sem pedig leírni nem lehet.

Hozzávalók: 1.5 kg sertéscomb felszeletelve, só, lestyán, borsmenta, bazsalikom, petrezselyem, metélőhagyma, rozmaring, 3 fej főzőhagyma.
Elkészítés: A húst besózzuk. A zölfűszereket apróra vágva összekeverjük, és bedörzsöljük a húsba. A húst a felszeletelt főzőhagymával rétegesen elhelyezzük egy jénai tálban. Kevés olivaolajjal megöntjük, majd 1-2 órát állni hagyjuk.
A sütőedény alját a hagymakarikákkal kirakjuk, ennek tetejére kerül rétegesen a hús és a gomba. Fedő alatt sütjük amíg a hús puha nem lesz. A végén fedő nélkül kb. 20 percet pirítjuk, figyelve arra, hogy a hús ne száradjon ki. Petrezselymes újkrumplival és ruccolás tavaszi zöldsalátával tálaltuk.

Csülkös fehérbableves sokácfazékban

Csülkös bab sokácban

Férjem megbetegedett éppen a hétvégére. Hála Istennek Vasárnapra jobban lett, de szigorú pihenés volt előírva, így magára vállalta az ebéd elkészítését. Ami jelen esetben nem volt több, mint összerakni az összetevőket a sokácbab főző edénybe, tüzet gyújtani, és várni órákon át. Persze közben a tüzet is életben kellett tartani. Ennek megfelelően mire puhára főtt a csülök a levesben, férjem ropogósra sült a napon könyvvel a kezében.

Hozzávalók: 1 kisebb csülök + némi füstölt csülök, 1/2 kg fehérbab, 4 szem krumpli, 3 sárgarépa, 3 fehérrépa, bors, kömény, majoranna, só, zöldfűszerek (rozmaring, petrezselyem, lestyán, kakukkfű, zellerlevél), 2 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma.
Elkészítés: A babot éjszakára beáztatjuk. A húst összekockázzuk, a zöldségeket megpucoljuk és felvagdaljuk, a krumpli és a só kivételével mindent beteszünk a sokácfőzőbe, felöntjük vízzel, majd tűz mellé tesszük.
Innentől legalább 2,5 óra eltelt, mire elkezdett forogni az étel. Úgyhogy aki délben szeretne enni, már nagyon korán kezdje el.
A húst puhára főzzük, majd hozzáadjuk az apróra vágott krumplit és a sót. Majd kb. még 20 percet forraljuk, hogy a krumpli is megpuhuljon.

Töltött cukkini

Töltött cukkini

Bár ez az oldal - címe alapján - saját készítésű ételekről szól, melyeket saját készítésű cserépedényekben készítettünk, ezúttal kivételt teszünk és feltálalunk egy ínycsiklandozó egytálételt, melyet Kozák Éva népi iparművész által készített cserépedényben sütöttünk meg. Egy tikkasztó nyári hétvégén péntek este autónkra kötöttük NDK-s sátras utánfutónkat, és délnek vettük az irányt. A hétvégét a Duna egyik holtágánál Domboriban töltöttük, ahol a gyerekek sokat pancsoltak, és kisvasúttal a közeli Gemenci erdőbe is ellátogattunk. Hazafelé meglátogattuk Gerjenben Kozák Éva népi iparművészt. Megcsodáltuk gyönyörű munkáit, és vásároltunk tőle egy sütőedényt, melyet nemsokára a kertben termett cukkinivel avattunk fel.

Hozzávalók: 1 termetes cukkini, 1/2 kg darált sertés lapocka, 25 dkg rizs, 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, egy csokor petrezselyem, kömény pirospaprika, só, fehérbors, 1 nagy pohár tejföl.
Elkészítés: A rizst megmossuk, és sós vízben puhára pároljuk, majd félretesszük. Ezalatt a vöröshagymát lereszeljük, és zsíron megpároljuk. A darált seréshúst megpirítjuk a párolt hagymán, és csak parolás után fűszerezünk. A jól megmosott cukkinit hosszában félbevágjuk, magját eltávolítjuk. Sóval, fehérborssal gazdagon megszórjuk. A húst és a rizst összekeverjük, majd a félbevágott cukkiniket púposra töltjük. A tetejét tejföllel megkenjük. Az így előkészített ételt alufóliával borítva hideg sütőbe tesszük, hogy az edény együtt melegedjen a sütővel. Kb. másfél órát sütjük, majd az alufóliát eltávolítva pirítjuk még fél órát.

Zamatos nyári pizza kisboltos szalonnával

Pizza

A gyerekek - nagy örömünkre - nem a párizsit és a kétes összetételű felvágottakat szeretik, hanem a házi töpörtyűt, pörcöt és legfőképpen a Kisboltos Erdélyi Szalonnát. Így hát gondoltam, hogy a nagy becsben tartott kisboltos szalonna méltó helyen lesz a pizza tetején is. Amíg lehet, kihasználjuk a kert adta vitamindús és zamatos finomságokat. Ezáltal lesz a pizza dísze a frissen szedett koktélparadicsom és a színes pepperóni paprika, koronája pedig a zöldfűszer, ami szintén a kertben termett. Saját készítésű pizzaszósszal kentem meg a pizzatésztát, és az eredmény ínycsiklandozó lett.

Hozzávalók: Tészta:
1/2 kg finomliszt, 2 evőkanál olívaolaj, fél élesztő, 2,5 dl víz, 0,5 dl tej, só, csipet cukor.
Pizzaszósz:
1 fej vöröshagyma, 1 üveg (360 gramm) sűrített paradicsomszósz, kakukkfű bazsalikom, oregánó, őrölt feketebors, 3 nagy gerezd fokhagyma, olívaolaj.
Feltét:
20 dkg kisboltos erdélyi szalonna, 15 dkg kukorica, 8 db koktél paradicsom, 4-6 pepperóni paprika, 2 fej vöröshagyma, zöldfűszerek, 20 dkg reszelhető sajt
Elkészítés: Langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt, amelybe egy csipet cukrot szórunk. Az tészta összetevőit jól összedolgozzuk úgy, hogy negyed órás kelesztés után jól nyújtható, puha tésztát kapjunk.
Kelesztés alatt elkészítjük a pizzaszószt. A vöröshagymát lereszeljük, olívaolajon jól megpároljuk, megfűszerezzük és hagyjuk hűlni.
A megkelt tésztát olívaolajjal kikent cserép pizzasütőbe simítjuk. A pizzaszószt rákenjük, és megszórjuk kisboltos szalonnakockával, kukoricával, vékonyra szeletelt vöröshagymával, karikára vágott koktélparadicsommal, pepperóni paprikával (a magját előtte eltávolítjuk) és apróra vágott zöldfűszerrel. A tetejére sajtot reszelünk.
Hagyományos gázsütőben 2-3 fokozaton, 40-45 percet sütjük. A cserépedényt mindig hideg sütőbe tesszük, és csak utána kapcsoljuk be a sütőt!

Rozmaringos pulykamell répával, gombával

Rozmaringos pulykamell

A hétvégi húsleves helyett a férjem kedvéért halászlevet főztünk, melynek alapját még ő készítette el Karácsonykor bográcsban. De ez egy másik történet lesz.
A felhasználásra nem került sárgarépa adta az ötletet az alábbi étel elkészítéséhez. Mivel egyszerűen és gyorsan elkészíthető ételre törekedtem, elővettem a jól bevált cserépedényt. Az előkészület fél óránál több időt nem igényel, sütési idő kb. két óra.

Hozzávalók: 1 kg pulykamell, 1/2 kg csiperke gomba, 6 szál sárgarépa, rozmaring, 4 gerezd fokhagyma, só, őrölt színesbors, olívaolaj, fél dl víz
Elkészítés: A pulykamellet megmossuk, felszeleteljük, besózzuk és rozmaringgal meghintve félreteszzük. A gombát, sárgarépát megpucoljuk, és a színesborssal enyhén fűszerezzük. A cserépedény aljára kevés olívaolajat öntünk, és a húst, a szeletre vágott fokhagymát, a sárgarépát és a gombát rétegezve beletesszük. A tetejét olívaolajjal meglocsoljuk és a vizet óvatosan az aljára öntjük. Betoljuk a sütőbe, és 4-5-ös fokozaton 2 órát sütjük.

Székelykáposzta kezdő háziasszonyoknak

Székelykáposzta

Egy kedves ismerősöm egy vásár alkalmával visszatérő vevőként rendelt tőlem egy káposzta-, levesfőző edényt. Mivel még sosem főzött cserépedényben szívesen mellékeltem ötleteket is a felhasználáshoz. Kezdésnek székelykáposztát javasoltam, és főzés közben még telefonon konzultáltunk a részletekről. Bár én nem kóstóltam meg, a beszámoló alapján a végeredmény nagyon finom lett, a képek alapján el is tudom hinni...

Hozzávalók: 6 l-es edénybe, 4-6 személy részére.
1 kg friss savanyúkáposzta, 50 dkg sertéslapocka, 30 dkg füstöltoldalas, 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, szemesbors, 4-5 babérlevél, pirospaprika, só, őrölt kömény, őrölt bors (pörkölthöz), víz
Elkészítés: A húst felkockázzuk, a vöröshagymát apróra vágjuk, és hagyományos módon pörköltet készítünk. A főzőedénybe rétegenként elhelyezzül a káposztát, a pörköltet és a kockára vágott füstölt oldalast úgy. hogy a tetejét káposzta fedje. Közé, illetve a tetejére néhány babérlevelet, szemes borsot teszük, felöntjük annyi vízzel, hogy a káposztát éppen ellepje. Az edényt lefedjük, és hideg sütőbe tesszük, 180 fokon 3 órát sütjük.

Böjtös rakottkrumpli

Böjtös rakottkrumpli

Nagyböjt idején tartózkodunk a húsételek fogyasztásától, a családon belül különböző mértékben. Ez nem jelenti azt, hogy nem akarunk finomakat enni. Ez az önként vállalt kényszer arra is jó, hogy új ételeket próbáljunk elkészíteni. A most bemutatott receptet már másodszorra készítettem el az idei böjtben, mert nagyon bevált.

Hozzávalók: 1,5 kg sárga krumpli, 8 tojás, 2 nagy doboz tejföl, 20 dkg füstölt sajt, olívaolaj, 2 Boci natúr tömlős sajtkrém, 10 dkg trappista sajt.
Elkészítés: A krumplit héjában puhára főzzük, majd hagyjuk kihűlni. Közben a tojásokat keményre főzzük. A krumplit és a tojásokat megpucoljuk, felszeleteljük. Elővesszük a jól bevált cserépedényt, és az aljára olívaolajat öntünk. Először a krumpli felét rakjuk le, majd a felszeletelt tojásokat. Rétegenként sózzuk. Ráreszeljük a tojásra a füstölt sajtot, majd a maradék krumplival befedjük. Kikeverjük a tejfölt a tömlős sajttal, és a tetejére simítjuk. Végül megszórjuk reszelt trappista sajttal. Lefedjük és hideg sütőbe tesszük. Hagyományos gázsütőben 3-4-es fokozaton két órát sütjük. Csemegeuborkával tálaljuk.

Obelix fasírt cserépben

Obelix fasírt

Régóta szeretnék egy jó fokhagymaillatú fasírtot enni. Sajnos az elkészítése roppant időigényes, nem is beszélve a nyári hőgutáról, amiben órákig állhatunk a bugyogó olajszag közepette, mire elkészül a pár perc alatt elpusztítható fasírthalom. Ekkor jött a mentőötlet. A jó öreg, ütött-kopott cserépedény majd' leszédült a szekrény tetejéről, annyira kalimpált, hogy vegyem már végre észre. ő jelentkezett a kivitelezéshez. Hát persze! Miért is ne lehetne Obelix fasírt?! Egy nagy kerek húsgombóc a cserépedényben. Az ötletet tett követte, a darálthús beszerzése után fél óra sem telt el, és már semmi dolgom nem volt a fasírttal, csak három óra múlva kivenni az illlatos Obelix falatot a sütőből. Ismerve Obelix étvágyát, ami neki egy falat, az az öt tagú családunknak 2-3 napi bőséges ebédre való.

Hozzávalók: 1 kg darált sertéslapocka, 1 nagy friss főzőhagyma, 6 gerezd fokhagyma, 5 tojás, 4 zsemle (tejjel elkevert vízzel áztatva), fűszerek: só, friss petrezselyem és rozmaring, ­majoranna, kömény, pirospaprika, 10 evőkanál libazsír, 2 evőkanál olaj, zsemlemorzsa.
Elkészítés: A darálthúst egy mély tálba tesszük, amiben kényelmesen össze tudjuk keverni az alapanyagokkal. A főzőhagymát belereszeljük, a fokhagymát áttörjük a fokhagymaprésen. A szikkadt (nem száraz) zsemléket megáztatjuk a feles tejben (fele víz, fele tej), és kinyomkodva a húsra morzsoljuk. Beleütjük a tojásokat, az apróra vágott friss zöldfűszereket. Ráöntjük a libazsírt, megszórjuk a fűszerekkel, és ha minden benne van alaposan összekeverjük. Az olajat az edény aljára csurgatjuk, meghintjük zsemlemorzsával, és az összekevert masszát elterítjük a sütőedény alján. A tetejét is megszórjuk zsemlemorzsával. Hagyományos gázsütőben 4-es fokozaton 3 órát sütjük.

Toszkánai cipó

Hónapok óta érleljük a gondolatot, hogy saját kenyeret kellene sütni, de olyan igazán finomat. Ugyan van egy sokat próbált kenyérsütő gépünk, de ami a végeredményt illeti, nem volt osztatlan sikere. Férjem ötlete volt, hogy a dagasztás és kelesztés után a sütést ne a géppel végeztessük el, hanem süssük meg a sütőben. Így hát elővettülk az itthon fellelhető kenyérsütésről szóló könyveinket. Tudásunk egyre csak gyarapodott a gabona- és lisztfélék változatosságától a kovászkészítés mesteri fogásáig, de a kenyér csak nem készült el.

Toscanai cipó

Aztán eljött a vasárnap, amikor nem volt kedvünk kimozdulni, hogy pótoljuk a megcsappant és szikkadófélben lévő kenyérállományt. Nekibátorodtam, és kinéztem a legszebb és legfehérebb kenyér receptet, mivel csak a hagyományos BL55 jelű finomliszt volt itthon. Így készült el az első Toszkánai cipó cserépedényben. Gyönyürű lett, fantasztikusan finom, vastag, ropogós, aranybarna héjjal és puha, kissé sűrű, de nagyon lágy, fehér belsejével. Ebéd előtt sült ki a friss cipó, úgyhogy a kóstoló után el kellett dugni, hogy az ebédnek is jusson hely, és vacsorára is maradjon belőle. A kép magáért beszél!

Hozzávalók:Fél kg BL55 jelű finomliszt, 2 nagy csipet só, fél kocka élesztő (25 gramm), 2,5 dl langyos víz, 1 kávéskanál cukor
Elkészítés: A kimért lisztet beleönöm a kenyérsütő dagasztójába, és beleteszem a sót is. A langyos vízben feloldom az élesztőt és a cukrot, majd hozzáöntöm a liszthez. A sütőgéppel elvégeztetem a dagasztást és a kelesztést, ami kb. másfél órát vesz igénybe. Az előmelegített cserépedényt kikenem olajjal, és beleteszem a megkelt tésztát, cipót formálok belőle. A tetejét is megkenem olajjal, és keresztirányban bevágom. Az előmelegített sütőben 250 fokon (8-as fokozat) fél órát sütöm, majd 5-ös fokozatra állítva még negyed órát. Aranybarnára sülve kiveszem, és hideg vízzel megkenem a forró tetejét.
Este ugyanebből a receptből finom zsemléket sütöttünk reggelire. Fél kg lisztből 10 zsemle készíthető.
Magában is fenséges!